שיתוף פעולה עם ארצות הברית!

מוקד השיבם

מוקד 'השיבם' שעל ידי עמותת 'הבינינו' הינו מיזם ייחודי מסוגו הפעיל מזה כעשור ומספק עזרה ראשונה נפשית, תמיכה, ייעוץ והכוונה בתחומי בריאות הנפש, מצוקות רגשיות, חינוך ועוד, מותאמים למגזר החרדי. המוקד פעיל בכל שעות היממה ששה ימים בשבוע וניתן לפנות הן באמצעות שיחה טלפונית והן באמצעות צ'אט מקוון. המוקד נותן מענה מותאם למנעד רחב של צרכים החל מהתייעצות לגבי דילמה חינוכית וכלה במענה חרום ומצוקות קשות.

המוקד מאויש על ידי כמאה אנשי ונשות מקצוע מתחומי הטיפול המקבלים הדרכה מאנשי מקצוע בכירים, ביניהם: הרב משה נוטוביץ – עו"ס קליני מדריך במוקד, ויו"ר העמותה הרב אלכסנדר מושקוביץ  המתמחים במתן עזרה ראשונה נפשית. כמו כן, במידת הצורך ניתן ייעוץ מקצועי על ידי פסיכיאטר בכיר המייעץ למוקד. ההנהלה המקצועית לצד אנשי מקצוע נוספים מעבירים למוקדנים באופן שוטף הכשרות מקצועיות ייעודיות ומגבים אותם בייעוץ והכוונה תוך כדי הפעילות השוטפת בכל שעות היממה. בנוסף לכך, מעת לעת ניתנים לכלל הצוות המקצועי קורסי העשרה בתחומים שונים על ידי מטפלים מומחים בתחומם.

כמוקד חרדי האמון על ההלכה הצרופה, הנהלת המוקד פונה לרבנים ומורי הוראה בכל הנושאים הדורשים הכרעה הלכתית, וכן מתקיים קשר רציף עם הגאון רבי שמואל יוסף שטיצברג שליט"א, תלמידו של מרן בעל שבט הלוי זצק"ל, מרבני בית שמש ומחבר ספרי הלכה חשובים ('שערי הברכה' ועוד), הידוע בהתמחותו בענייני הלכה הנוגעים לבריאות הנפש.

המוקדנים פועלים בהתמסרות מלאה ומקדישים ממיטב זמנם וניסיונם, מתוך רצון להעניק תמיכה וסיוע לזקוקים לכך. הרב אלכסנדר מושקוביץ מתאר את עבודת הקודש של המוקדנים: מדובר באנשים אשר לצד היותם אנשי מקצוע מצליחים הינם בעלי שאר-רוח המפנים מזמנם כדי להעניק לנזקקים אוזן קשבת, עצה והכוונה.

התרגשות מיוחדת היא להקשיב למוקדנים המספרים על הסיפוק רב שהם שואבים מהפעילות במוקד. הרב חיים ש. מטפל רגשי מוסמך משתף: "לעיתים אני מקבל פניה לאחר יום עבודה עמוס כאשר אין דבר שאני רוצה יותר מאשר לנוח קצת בבית, לגמרי לא קל לקבל פניה במצב כזה ולפעמים מתגנב הרהור לדחות את הפניה, אבל הסיפוק המיוחד שאני שואב מפניות שעניתי להן נוסך כוחות גוף ונפש לקבל את הפניה ולהושיט יד לעוד אדם השרוי במצוקתו ומצפה למענה". הרב חיים מוסיף זווית ראיה נוספת: "מעבר לכך, אני מרגיש שאני לא רק עוזר לאחרים, ההתמסרות למוקד מעצימה אותי ברמה האישיותית ומשפרת את היכולות הטיפוליות שלי בקליניקה. המוקד מעמיד אתגרים טיפוליים חריגים וההתמודדות עימם אך ורק במטרה לסייע לזולת חושפת בתוכי משאבי נפש שלא הכרתי, ומעל הכול המשוב בסיום השיחה משאיר אותי נרגש ומטעין אותי מחדש לטובת הפונה הבא".

גב' בתיה פרידברג עובדת סוציאלית ומטפלת רגשית מתארת גם היא את התהליך המעגלי שחווים המוקדנים: "אנחנו מקדישים זמן וכוח לטובת הקהילה מתוך מחשבה לתרום ולתת משלנו לאחרים ובסופו של התהליך, בזכות הסיפוק הרב והמשוב החם שאנחנו מקבלים אנחנו מוצאים את עצמנו נתרמים ברמה האישית והמקצועית והופכים לאנשים ומטפלים טובים יותר ומסורים יותר ושמחים עוד יותר לחזור ולתרום מזמנינו לפעילות שכל כך מעצימה אותנו ומחזירה את המשאבים שהיא לוקחת". גב' בתיה מוסיפה כי זוהי טיבה של עזרה הדדית בקהילה המפרה את שני הצדדים ומהווה מקור חוסן לקהילה כולה.

מיזם ארצות הברית

בתקופה האחרונה יצא מוקד 'השיבם' במיזם חדשני ומקורי: צירוף מוקדנים תושבי ארצות הברית דוברי עברית רהוטה לפעילות מוקד השיבם בשעות הלילה. הצורך במיזם עלה לאור ריבוי הפניות המגיעות בשעות הקטנות של הלילה בהם מטבע הדברים זמינות המוקדנים נמוכה וכרוכה במאמץ רב. כדי לתת מענה מיטיבי אף בשעות אלו וכדי עלה רעיון מקורי: נעשתה עבודת פרסום בקרב הקהילות החרדיות בארצות הברית ואותרו אנשי טיפול ישראליים בעברם המתגוררים בארצות הברית שהצטרפו למוקד ונותנים מענה בשעות הקטנות של הלילה בארץ שהם שעות אחר הצהריים בארצות הברית. הרעיון נחל הצלחה יוצאת דופן כאשר עשרות מוקדנים ברחבי ארצות הברית נרתמו והינם זמינים לסייע לאחיהם תושבי ארץ הקודש בשעות בהם רוב המוקדנים אינם זמינים. הניסיון מלמד כי הפניות המגיעות בשעות הלילה המאוחרות הינן ברוב המקרים טעונות מהרגיל ודורשות תשומת לב ופניות ייחודית. במקרים רבים מדובר באנשים ששנתם נטרפת בעקבות הקשיים העוברים עליהם ולכן המענה בשעות אלו אורך לרוב יותר זמן מהרגיל ונדרש צוות מוקדנים רחב יותר כדי לספק מענה הולם לכל הפניות. בייחוד בימים קשים העוברים ל"ע על תושבי הארץ כמו ביום בו התרחש פיגוע או בתקופה של מבצע צבאי בהם מספר הפניות גדל באופן כללי ובייחוד בשעות הלילה, ותגבור המוקד על ידי צוות מיוחד מארצות הברית משפר פלאים את המענה המוצע במוקד.

הנהלת מוקד 'השיבם' שוקדת כל העת על הרחבת צוות המוקדנים, כדי לשפר עוד ועוד את הזמינות ואת המיידיות של המענה הניתן במוקד. פרסום שוטף בקרב אוכלוסיית המטפלים מניב עוד ועוד מתעניינים העוברים מיון והכשרה ומצטרפים לנבחרת המוקדנים של מוקד 'השיבם'. גם צוות המוקד בארצות הברית לא חדל מלהתרחב, הרעיון הייחודי עשה לו כנפיים ורבים הביעו התעניינות אולם מטבע הדברים אין הרבה מטפלים ישראלים המתגוררים בארצות הברית ולכן הצורך בהרחבת הצוות עומד כל העת במוקד הפעילות של הנהלת המוקד ואנו תפילה שנזכה בסייעתא דשמיא להביא מיזם זה לידי גמר.

"יש לציין כי הפנייה למוקד הינה אנונימית לחלוטין ונשמרת בדיסקרטיות מלאה. מספר הטלפון ליצירת קשר עם מוקד 'השיבם' 3251* או בצ'אט באתר havinenu.com"

 

 

הרשמה לסדנא

ההרשמה נסגרה

לפרטים על סדנאות נוספות ניתן להירשם בניוזליטר ונעדכן לקראת הסדנא החדשה

הרשמה למוקדנים ומוקדניות

הרשמה לגברים

הרשמה לנשים

לידיעתכם הסדנא כבר התקיימה
ניתן לעקוב כאן באתר לגבי סדנא נוספת לנשים