כשאנשי המקצוע מתקשים להירדם בלילה…

כשאנשי המקצוע מתקשים להירדם בלילה…

כתבה על מוקד לעזרה ראשונה נפשית מבית הביננו, שהתפרסם בעיתונות החרדית.

כשאנשי המקצוע מתקשים להירדם בלילה…

בזמן שהכאב עולה על גדותיו והמצוקות אופפות קהלים רבים, עשרות מתנדבים אנשי מקצוע וחינוך תורמים את זמנם להעניק סיוע ועזרה ראשונה רגשית לפונים במוקד לעזרה ראשונה נפשית מבית עמותת הביננו.

 

מכה קשה נחתה על ציבור היהדות הנאמנה בל"ג בעומר של השנה האחרונה. אבל כבד ירד לעולם עם היוודע דבר האסון הנורא, בו קיפחו את חייהם ארבעים וחמישה מבאי הר מירון, נשמות טהורות וקדושות שהסתלקו ביום ההילולא של רשב"י.

 

לצד העצב והכאב אותם חוו כולם, היו רבים שהחלו לסבול ממצוקות נפשיות ברמה כזאת או אחרת. חלק היו שם באותו אירוע, ראו בעיניהם את האובדן ואת המוות, ונזקקו לתמיכה ועזרה נפשית ראשונית. אחרים הם קרובי משפחה של נפגעי האסון, והם היו צריכים אוזן קשבת שתאזין למצוקתם. והיו כאלה שנחשפו למידע ולתמונות ונתקפו גם הם בחרדות ובהתקפי פאניקה.

 

בתוך כל היגון הזה, בלט מגדלור אחד שנתן סיוע נפשי ראשוני. בשלוחה לעזרה ראשונה נפשית של עמותת 'הביננו' עמלו סביב השעון, ונתנו מענה לפונים הרבים שביקשו ייעוץ. הארגון, שהוקם לפני כעשור, עבד בימים אלו ביתר שאת – מלמדים התקשרו להתייעץ כיצד לשוחח עם התלמידים על האסון במירון, הורים שאלו מה לומר לילדים, והיו מי שבעצמם נזקקו לתמיכה ברמות שונות בעקבות הטראומה שחוו.

 

הקו לעזרה נפשית תוגבר ואנשי מקצוע רבים נוספו לארגון, כדי לעשות את מלאכת הקודש למען הפונים הרבים. במשך עשרים וארבע שעות ביממה לא פסקו הטלפונים מלצלצל, היה צריך להגביר את התשתית הטלפונית של הקווים שקרסו פעם אחר פעם, זאת בשל עומס הפונים שהלך והתגבר ככל שחלפו הימים והתבררו מימדי האסון, והעבודה הייתה רבה. היתה זו קרן של אור בתוך המצוקה הגדולה, שממדיה רק הלכו וגברו ואנשים רבים מצאו את עצמם בחרדה ובטראומה.

 

מנהל עמותת 'הביננו', הרב אלכסנדר מושקוביץ הי"ו, מספר על מוקדנים שבעצמם נצרכו לתמיכה נפשית, אחרי שנחשפו למקרים קשים שסיפרו הפונים. כדי להתמודד עם כל המצוקות שעלו באופן היעיל ביותר, ולשפר את איכות המענה, ארגן המרכז 'ערב עיון' לכלל אנשי המקצוע והמוקדנים, בו קיבלו המשתתפים כלים מקצועיים לטיפול ולסיוע מאנשי המקצוע הטובים בתחום.

 

בסייעתא דשמיא אלפי הפונים קבלו מענה והסתייעו במוקד ואט אט פחת זרם הפונים לעזרה בעקבות אסון מירון, אך אז החלה המלחמה בדרום שגררה בעקבותיה אזעקות וטילים לכל הארץ. שוב התעורר צורך בהול להעניק עזרה מקצועית להתמודדות עם חרדות שהתפתחו בעקבות המצב. המוקדנים של השלוחה לעזרה ראשונה נפשית ב'הביננו' נקראו שוב אל הדגל, ואף נענו ברצון הלב ובנפש חפצה והתגייסו שוב, ולמוקד החלו לזרום פניות מכל רחבי הארץ שטופלו על הצד הטוב ביותר.

 

יו"ר מרכז 'הביננו' הרב אלכסנדר מושקוביץ מציין, כי כל זאת בנוסף לשגרה הברוכה, אשר אף במהלכה ישנם הזקוקים לעתים לסיוע נפשי ראשוני בעקבות קושי כזה או אחר, או יציאה מהשגרה שנכפית עליהם. מוקד 'הביננו' פעיל בכל זמן ובכל עת כדי לקבל את השיחות ולתת מענה מקצועי ומדויק לכל צורך שכזה. ניתן לפנות אל המוקד בטלפון *3251 שלוחה 1 לגברים, שלוחה 2 לנשים. ואחר כך ניתן לבחור בין השפות אידיש עברית ואנגלית, או בהתכתבות באתר ונשתדל לסייע במה שאפשר.

 
 
 

הרשמה לסדנא

ההרשמה נסגרה

לפרטים על סדנאות נוספות ניתן להירשם בניוזליטר ונעדכן לקראת הסדנא החדשה

הרשמה למוקדנים ומוקדניות

הרשמה לגברים

הרשמה לנשים

לידיעתכם הסדנא כבר התקיימה
ניתן לעקוב כאן באתר לגבי סדנא נוספת לנשים